Wprowadzenie
Luzik jest skryptem napisanym na mIRC (klient IRC), zawierającym zbiór aliasów, makrokomend, oraz podręcznych menu. W zadany sobie sposób reaguje na sygnały CTCP, przeróżne wydarzenia związane z programem mIRC, serwerami IRC, kanałami oraz prywatnymi rozmowami. Informacje przychodzące od serwera IRC tłumaczone są na język polski i w przejrzystej formie kierowane przez skrypt do aktywnego okna. Wszystko to w znaczny sposób upraszcza IRCowanie i czyni je o wiele przyjemniejszym.

Wymagania
Aby uruchomić Luzika 3.0 należy posiadać program mIRC32.exe w wersji 5.5 lub wyższej oraz przynajmniej 1 MB wolnego miejsca na dysku twardym.

Zmiany w wersji 3.0
Liczba zmian i innowacji wprowadzonych w wersji 3.0 przerasta kilkukrotnie całkowitą ilość zmian wprowadzonych do programu mIRC w wersjach od 1.0 - 2.0, dlatego ciężko je wszystkie tutaj wymienić. W celu poznania wszystkich możliwości Luzika v3.0 proponuje się użytkownikowi zgłębić zawartość pliku pomocy (luzik.hlp).

Znane problemy
Komendy /se i /si nie przekierowują jeszcze odpowiednio listy wyjątków (exceptions) i listy zaproszeń (invites) do okna aktywnego. Rezultaty obu komend pojawiają się na razie w oknie Status.